Školní družina

Čarodějnická výstava

V kroužku Paleta jsme se celý duben připravovali na čarodějnickou výstavu. Děti tvořily čarodějnice, kouzelné lektvary, šily čarodějnické kočky a vytvářely domečky na kuří nožce. Všechny jejich výtvory jste mohli spatřit v altánu na naší školní zahradě. Všem dětem děkuji za jejich krásné výrobky.

Časostrojem tam a zpět- Středověk

V březnu a dubnu jsme s naším časostrojem procestovali středověk. Stavěli jsme středověké vesnice a hrady, cvrnkali kuličky. Děti se potkaly s Cyrilem a Metodějem, dozvěděly se, co je to hlaholice, vytvořily stolní hru o jejich putování. Vystoupali jsme na nejvyšší kopec Trnávky a pozorovali krajinu, stejně jako Praotec Čech. Děti vyráběly první peněženky, poznávaly, jak se žilo na hradě, jak vypadala středověká móda a také jezdily na koních, vyráběly meče a malovaly erby jako opravdoví středověcí rytíři. V posledních týdnech se seznámily s králem Karlem IV. a vydaly se do boje jako husité. Střípky z našeho putování najdete ve fotogalerii.

Zero Waste Betlémy

V listopadu uspořádalo ekologické centrum Hubert výtvarnou soutěž – Zero Waste Betlémy, do které jsme se s dětmi z Palety také zapojili. Vyráběli jsme betlémy z přírodnin nebo materiálů, které by jinak skončily v odpadkovém koši. Pokud budete mít cestu, můžete si jít  všech 82 betlémů z celkem 30 škol MS kraje prohlédnout do vestibulu budovy biskupství Ostravsko- Opavského v Ostravě ( Kostelní náměstí 3172/1). Naše betlémy můžete vidět nejen tam, ale také ve fotogalerii.

Kristýna Šindlová

Časostrojem tam a zpět- Pravěk

Dalším obdobím, které jsme s dětmi během našeho putování navštívili, byl pravěk. Děti se seznámily s životem v tlupě- stavěly přístřešky, vyráběly pračlověka. Poznávaly pravěké nástroje, které si samy vyráběly, ať už pěstní klín nebo pravěké oštěpy. Přišly na to, jak se rozdělává oheň bez pomocí zápalek, a zahrály si, jak to u ohniště vypadalo. Během týdne s pravěkým uměním malovaly jeskynní malby, vytvářely náhrdelníky a sochy ze sněhu. Dále jsme se vydali na lov mamuta- zkoumali a vytvářeli jsme jeho podobiznu, házeli jsme na cíl nebo namalovali lov na velký formát. V posledních dvou týdnech poznávali život velkorodin a Keltů- stavěli jsme hradiště, vyráběli z vlny nebo hráli první stolní hru – kostky.

Kristýna Šindlová

Putování časostrojem ve školní družině

Časostrojem tam a zpět je název naší celoroční družinové hry. Postupně budeme poznávat minulost, současnost, možná se vypravíme i do budoucnosti. Během září a října jsme se dozvěděli spoustu informací o nejstarším geologickém období. Prahory děti uchvátily sopkami a kameny, soutěžili jsme o nejkrásnější kámen a nesmím zapomenout na trilobity, které si děti zkoušely odlévat ze sádry. V prvohorách poznávaly prvohorní rostliny, meganeury a samozřejmě dinosaury, pro které jsme stavěli jurský park nebo připravovali hostinu. Vydali jsme se po stopách T- Rexe nebo prvních savců, třeba jsme zjistili, jak měl šavlozubý tygr silné zuby. Další naší zastávkou bude pravěk… (postupně doplníme fotky do galerie Družiny)

 

Kristýna Šindlová

Projekty – Záložky do knihy spojují školy a Domestos pro školy

Během září a října jsme se s dětmi zapojili do dvou celorepublikových projektů, prvním z nich je „Domestos pro školy“. S  dětmi plníme jednoduché úkoly týkající se čistoty rukou a prostředí. Pokud se nám zadaří a budeme vylosováni, můžeme vyhrát čisticí prostředky pro naši školu zdarma. Tak nám držte palce. J Druhý projekt- „Záložky do knihy spojují školy“, pořádá Národní institut vzdělávání mládeže Slovensko. Cílem projektu bylo vytvořit záložky do knihy, a ty si následně vyměnit s přidělenou slovenskou školou – Církevná ZŠ sv. Gorazda v Košicích. Nejen naše vyrobené záložky najdete ve fotogalerii.

Kristýna Šindlová

Kroužky školní družiny

Od října se v naší školní družině rozběhly kroužky. Děti tvoří v Paletě, jezdí na „koních“ v Hobby Horsingu, poznávají nové deskové hry v Deskovkách nebo trénují v Miniházené. A právě děti v Paletě vůbec nezahálejí, a už v říjnu jsme se přihlásili do první výtvarné soutěže- Barevný podzim 2023, který pořádá DDM Ostrava Poruba. Do soutěže jsem vybrala pět výtvarných dílek od Karolínky, Jasmínky, Zuzanky, Johanky, Karolínky. Tak uvidíme, jak holky uspějí. Miniházenkáři mají za sebou první turnaj v Kopřivnici, kterého se zúčastnilo 5 družstev z okolních škol (Mořkov, Kozlovice, Příbor, Libhošť, Trnávka).  A vůbec si nevedli špatně. Ze čtyř zápasů dva vyhráli, jeden prohráli o dva góly a s družstvem z Libhoště remizovali.

Kristýna Šindlová

Činnosti ve školní družině probíhají od 12.00 do 16.00 hodin. Kapacita školní družiny je 30 žáků.

SMĚRNICE K PŘIJETÍ ŽÁKŮ DO ŠKOLNÍ DRUŽINY

Poplatky v družině: 120 Kč/ měsíc, platba září – prosinec 480.- Kč, platba leden – červen 720.- Kč

 

Vyhledávání

Odkazy