Podzim ve škole a ve školní družině

Škola není jenom o učení a vzdělávání, alespoň ta naše ne. Škola je i zábava a hra. Do našich her se snažíme  přitáhnout i rodiče, a proto jsme během podzimních měsíců připravili akce laděné podle kalendáře a určené pro celou rodinu.

Pouštění draků je sice typická podzimní činnost, ale my jsme chtěli trošku něco jiného, takže v říjnu proběhla akce s názvem „Boj s drakem Kazimírem“. Děti se jako správní rytíři zdokonalovaly hned v několika dovednostech:  jezdily na koni, cvičily správnou techniku boje s mečem, oblékaly rytířskou výzbroj,  to vše s pomocí maminek a tatínků. Výsledkem pak byla společně vytvořená báseň.  Kdo vše zvládl, mohl se těšit na malou odměnu.

V listopadu proběhla druhá akce s názvem „ Škola plná strašidel“. Zájemci přišli do školy až po setmění vybaveni baterkami a během hodinové prohlídky prošli s průvodkyní školu od sklepa až po půdu nebo naopak od půdy až po sklep.  V každé z místností  čekalo nějaké strašidlo, které se ve škole zabydlelo, děti si vyslechly jeho krátký popis a pak je musely splnit jednoduchý úkol.  Poslední strašidlo  Chrastílek si připravilo krátkou stezku přes školní zahradu, která byla osvícená jen lampióny, a děti musely projevit kus odvahy, aby trasu prošly. Odměna za statečnost je čekala na konci a nutno říci, že si ji vyzvedli všichni.

Poslední listopadový víkend a hned ten následující děti vystoupily s programem na tradičním „Rozsvěcování vánočních stromů“ v Trnávce a v Kateřinicích.

Činnosti ve školní družině jsou v tomto školním roce zaměřeny na cestování po celém světě.

Děti jsou rozděleny do třech týmů a jejich úkolem je nasbírat co nejvíce vlajek do  mapy, kterou si samy vyrobily. Během podzimu procestovaly celou Evropu a Ameriku,  poznávaly zajímavosti obou těchto kontinentů.  Zjistily, kdo byli bohyně Európa a Kryštof Kolumbus,  seznámily se s životem Indiánů a Vikingů,  ochutnaly vlastnoručně uvařené pokrmy z brambor,  upekly sušenky. Nezapomělo se také na sporty, kterými žijí Evropa i Amerika, ať se jedná o fotbal, hokej nebo  vytrvalostní hodinový závod Le Mans.  Všechno si děti vyzkoušely při vzájemných utkáních.

Aby toho nebylo málo, došlo i na módu, což se líbilo hlavně děvčatům.  Vyráběly se šaty a šperky na módní přehlídku,  z listů děti vytvořily zvláštního tvora Listotvora nebo také lampióny.

Další světadíly je čekají .

Součástí školní družiny je i kroužek s názvem Paleta, jehož  zaměření je  především výtvarné.  Přihlášené děti krásně vyzdobily okenní parapety, vyrobily anděly a oblohu – nebe pro náš adventní kalendář.  Zapojily se také do výtvarné soutěže, kterou vyhlásilo hnutí Brontosaurus. Ze všech výtvarných děl byly po dlouhém zvažování odeslány práce  Adrianky, Johanky, Adélky a Ely. Uvidíme, zda uspějí.

Poslední  činností, kterou družina na podzim žila, byla výroba adventního kalendáře.  Paní vychovatelka opět oslovila organizace z celé republiky , aby přispěly do kalendáře příběhem s andělskou tématikou. Do projektu se přihlásilo 24 školních družin z celé ČR, kalendář je vytvořen z jejich příspěvků, které si teď v družině čteme.

Adventní kalendář najdete pod ikonkou Školní družina.

Vyhledávání

Odkazy